balik-viaordu

Balık Tutma

Doğal güzellikleri ile Ordu; ziyaretçilerine spordan kültür sanata, eğlenceden alışverişe pek çok etkinlik ve hobi ile uğraşma imkânı sunmaktadır. Bir kıyı şehri olarak elbette Ordu’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de balık tutmaktır. Karadeniz’in çoğu bölgesinde olduğu gibi Ordu’da da balık tutulacak yerler ve balık tutkunları çoğunluktadır.

bisiklet-3-viaordu

Bisiklet

Ordu’nun yeşil ve maviyi bir arada sunan panoramik manzarasına karşı, tertemiz havasını ciğerlerinize çekerek benzersiz bir Ordu bisiklet turu yapabilirsiniz. Kentin doğallık ile iç içe yapısı, her yere bisikletle seyahati elverişli kılmaktadır. Böylece ziyaretçiler kaldıkları bölgeden merkeze bisiklet kullanarak gidebilecekleri gibi, sahil boyu keyifli bir gezintiye de çıkabilirler.

dag-doga-mederes-viaordu

Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Dağcılık gibi doğa sporları ve doğada yürüyüş yapmak, insanın içindeki özgür ruha seslenişi gibidir. Doğanın renkleri ile iç içe her şeyden arınıp, dinginlik ve rahatlamaya ulaşmanın en iyi yolu dağ ve doğa yürüyüşüdür. Ordu kendi doğasından gelen güzelliklerle, bu alanda çeşitliliği içinde barındırarak trekking tutkunlarına fazlasıyla imkân sunmaktadır. Ordu doğa yürüyüşü hayatınız boyunca tecrübe edebileceğiniz nadir faaliyetlerden biri olduğundan gelip kendinizi bu güzelliklere bırakmanızı tavsiye ederiz.

eskipazar-buyuk-hamam-viaordu-1

Hamam

Türkiye’nin günümüze dek gelmiş en güzel ve ihtişamlı geleneklerinden biridir Türk Hamamı. Türk insanı bazen gelin hamamı için, bazen asker için, bazen yalnızca dinlenip rahatlamak için yıllardır hamamları kullanmakta ve örf ve adetlerini yaşatmaktadır. Ordu’da bu geleneği yaşatan en güzel hamam ise tam iki asırlık Ordu Saray Hamamı’dır.

cambasi-kayak-merkezi-viaordu

Kayak

Türkiye’nin yerli yabancı ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan kayak merkezlerine bir yenisi eklendi. Ordu’nun Çambaşı yaylasında 2000 rakımlı alanda kurulan Ordu Kayak Merkezi, kayak tutkunlarına bembeyaz atmosfer içerisinde manzaraya karşı bambaşka bir kayak deneyimi yaşatmaktadır.

skatepark-viaordu

Kaykay Parkı

Ordu’nun en güzel özelliklerinden birisi de sosyal alan projelerinin neredeyse tamamında çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarının düşünülmüş olmasıdır. Bu doğrultuda inşa edilen sosyal alanlardan ve spor alanlarından birisi de Ordu Kaykay Parkı’dır. Başta gençler ve çocuklar olmak üzere herkesin sporunu rahatlıkla yapabilmesi ve gün içerisindeki stresini atabilmesi için tasarlanıp inşa edilen Ordu Kaykay Pisti, hem şehir sakinlerine hem de eğlenceli aktivitelerde bulunmak isteyen yerli ve yabancı turistlere güzel bir imkân tanımaktadır. Yıllar içinde gelişmiş olan kaykay kültürü, Ordu sahili içerisinde bulunan Ordu Kaykay Parkı’nın kurulmasıyla birlikte desteklenmiş ve somutlaşmıştır.

ordu-kültür-sanat-merkezi

Kültür ve Sanat

Ülkemizde sanatsal faaliyetlerin başlama noktası olan ve kültür-sanat topluluklarının ilk kez organize edildiği Ordu kültürü ve sanat faaliyetleri ile öne çıkmaktadır. Bu özelliği ile hem ülke çapında hem de uluslar arası arenada ressamların, fotoğrafçıların, tiyatrocuların ve kitap severlerin uğrak noktası olmuştur.

sahil-viaordu

Sahil Şeridi

Öncelikle belirtmek gerekir ki eğer gezmeye, görmeye ve yeni yerler keşfetmeye meraklı biriyseniz, kesinlikle doğru adrestesiniz. Ordu gezilecek yerler arasında kumsalıyla, masmavi deniziyle ve göz alıcı güzellikleriyle öne çıkan, misafirlerinin her şeyden uzaklaşıp kendisine vakit ayırmasına imkân sağlayan Ordu sahili, şehrin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Kumsalında oturup güneşin doğuşunda kaybolabileceğiniz, gün batımının tüm ihtişamını seyre dalabileceğiniz Ordu sahili, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez rotalarından bir tanesidir.

teleferik-4-viaordu

Teleferik

Ordu’da yapılması gerekenler listesinin başında, teleferiğe binerek yeşille mavinin buluşmasına tanıklık etmek ve doğanın ihtişamını seyre dalmak yer almaktadır. Ordu teleferik, şehrin yemyeşil doğası ve masmavi denizinin göz kamaştırıcı güzelliklerini, havadan, tek bir resim halinde görebilmeye imkân tanımaktadır.

ters-ev-viaordu

Ters Ev

Ordu gezilmesi gereken yerler arasında Ordu Ters Ev’de bulunmaktadır. İçerisine girdiğinizde “Bu evde bir gariplik var!” diyeceğinize emin olduğumuz bu evdeki her şey, ters olarak yer almaktadır. Mizahta yeni bir soluk getiren ve birçok habere konu olan Ters Ev Ordu’da yer almaktadır. Şehre geldiğinizde uğramadan gitmemenizi tavsiye etmekteyiz.

ordu-yamac-parasutu-viaordu

Yamaç Paraşütü

Karadeniz’in incisi olarak bilinen Ordu yamaç paraşütü, şehrin ihtişamlı manzarasını ayaklarınızın altına sermektedir. Ordu’da yapılması gerekenler arasında yer alan Ordu Boztepe yamaç paraşütü keyfi, eşsiz sportif aktivitelerden bir tanesidir.

uzunkum-plaj-5-viaordu

Yüzme

Ordu, Karadeniz’de tatilin bir diğer adıdır. Şehrin sahillerinin güzelliği, denizinin maviliği, suyunun temizliği, plajları, Ordu’yu yaz aylarında vazgeçilemeyecek bir turistik cazibe merkezi haline getirmiştir.