Türkiye’nin en güzel sahilleri arasında yer alan Ordu sahili, Karadeniz’in büyülü güzelliğini hissedebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Kendi başınıza veya ailenizle birlikte keyif alarak gezebileceğiniz bu sahil, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla oldukça canlıdır. Dinlenmek ve güzel vakit geçirmek isteyenler için Ordu sahili, eşsiz bir alternatif oluşturmaktadır.
Ordu gezilecek yerler listesi oluşturan gezginler için Ordu sahili, hayatın tüm karmaşasından uzak, sakin ve huzurlu bir rota oluşturmaktadır. Sahilde yaklaşık 6,5 kilometrelik bisiklet yolu ve koşu yolu bulunmaktadır. Sahilde bulunan otomatlardan bir bisiklet alıp sahil turunuza başlayabilir ve adını Bosna Hersek’teki Osmanlı yadigârı Mostar Köprüsü’nden alan, Civil Irmağı’nın üzerine inşa edilen ve Ordu sahilinin iki yakasını birleştiren Mostar Köprüsü’nden geçebilirsiniz. Yaz akşamlarında eğer sahilde yürüyüş yapmaya karar verirseniz, mısır, şekerleme, yöresel bir lezzet olan cevizli helva ve çeşitli el işi ürünlerinin satıldığı tezgâhlar ile karşılaşıp bölge insanının samimiyetini hissedebilir ve sahilin tadını çıkartabilirsiniz.

Ordu sahili, özellikle çocuklu ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Her alanında oyun parkaları olan sahilde, kaykay parkuru da bulunmaktadır. Çocuklar sahilde oynarken, aileler banklarda, çardaklarda rahatlıkla piknik yapabilir, kafelerde keyifli zaman geçirebilirler.

Ordu sahilinde bulunan 2.350 metre uzunluğundaki teleferik ile kolaylıkla Boztepe’ye ulaşabilirsiniz. Teleferikle seyahat ederken yeşille mavinin ahengi bir arada görülebilmekte ve Ordu’nun o doyumsuz güzelliği, havadan seyredilebilmektedir.

Yine sahilde, teleferiğe binmeden hemen önce, Çivisiz Cami’yi ziyaret edebilir veya Dünya’da pek çok örneği olan fakat Karadeniz’de sadece Ordu’da yapılan Ters Ev’e girmeyi ve bu tepetaklak evde eğlenceli dakikalar geçirip mizah dolu fotoğraflar çekinmeyi de unutmamanızı tavsiye etmekteyiz.

Cankurtaranların gözetiminde güvenle yüzebileceğiniz Ordu sahili plajlarında, çocukların eğlenceli vakitler geçirmesi için yapılan su parkı, aralarında yarışlar düzenleyerek enerjilerini atabilecekleri macera parkı ve her çocuğun içinde olan tırmanma isteğini gerçekleştirebileceği tırmanma parkı bulunmaktadır.

Her bölmesinde geniş plajlar bulunan Ordu’da, merkezden yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesinde Akyazı Plajı bulunmaktadır. Plajlar son derece bakımlı olmakla birlikte yüzenlerin güvenliği için profesyonel cankurtaranlar görev yapmaktadır. Ayrıca soyunma kabinleri, duşlar ve tuvaletler plajlarda bulunmakta ve düzenli aralıklarla temizlenmektedir.

Eğlenceli aktivitelerin yapılabileceği, özellikle çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanan bu plajlarda ailelerin büyüklerine, çocukları eğlenceli ve güzel vakit geçirirken, sahildeki kafelerde, banklarda, çardaklarda oturmak ya da plajdaki güneşin ve denizin tadını çıkarmak kalmaktadır.

Ordu’da bulunan eşsiz güzellikteki diğer plajları görmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.