Ülkemizde İstanbul ve Bakırköy Şehir Tiyatroları’ndan sonra 3. şehir tiyatrosunun Ordu’da kurulduğunu biliyor muydunuz? Üstelik şimdi Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu adıyla anılan bu yapı, tarihi bir kilisedir. 19 Haziran 1964’te Ordu kültür sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapması amacıyla Karadeniz Tiyatrosu’na çevrilen salon, açılışını Reşat Nuri Güntekin’in “Hülleci” adlı oyunu ile yapmıştır. Kuruluşundan itibaren diğer bölge illerinde de faaliyetlerini devamlı olarak sürdüren Ordu Karadeniz Şehir Tiyatrosu’nda çok sayıda oyun sahnelenmiş, oyunlar kentin kültürel yaşamını da canlandırmıştır. Yıllar boyu süren uğraşları ile tiyatro, yurdun çeşitli yerlerinde tiyatronun yaygınlaştırılması, sevdirilmesi ve benimsenmesinde büyük rol oynamıştır.

Ordu açısından oldukça önemli olan kent tiyatrosunda düzenli periyotlarla oyunlar sergilenir ve halkın yoğun ilgisi altındaki oyunlar için bilet bulmak zor olabilir.

2012 yılında açılan ve sahil yolu üzerinde bulunan Ordu Kültür Sanat Merkezi, her yıl Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden devlet tiyatrolarına ev sahipliği yapmaktadır. Yerel halkın tiyatro sevgisi her oyunun gişe çıkışlarına yansıyarak kendini gösterir.

Ordu el sanatları, fotoğrafçılık, resim ve heykel gibi pek çok sanatsal alanda da eğitim, etkinlik ve sergileri ile oldukça ileridedir. Şehrin muntazam güzellikteki doğal görüntüsünün görsel etkisinden ya da köklü tarihinin insanların yaratıcılığına etkisinden midir bilinmez, ancak kent fazlaca sanatçıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yerli sanatçılar, yılın farklı dönemlerinde Ordu’nun kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleştirildiği pek çok mistik mekanda görev alır. Özellikle son zamanlarda sanatsal sergilerin yapıldığı bir mekan halini alan Ordu Taşbaşı Kilisesi, tarihi atmosferi ile heykel, resim ve fotoğraf sergilerinin büyüsüne büyü katan mekanlardandır.

Yaklaşan kültür-sanat etkinlikleri

january, 2023

No Events