Yemyeşil bir oksijen diyarı olan Ordu, Karadeniz ikliminin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Yeşili ve yağışı bol olan şehir, doğasını Ordu gezilecek yerler listesi için göz kamaştırıcı bir şekilde sunmaktadır.

Doğu Karadeniz’in dereleri ve ırmakları ile ünlü şehri Ordu’da, keşfedilmiş 50’ye yakın şelale bulunmaktadır. Ordu şelaleleri, göz kamaştırıcı güzelliğinin yanı sıra çevresinde barındırdığı eski köy değirmenlerine ve etrafında oluşturduğu tertemiz, berrak ve serin doğal göllere ev sahipliği yapmaktadır.

Ordu şelaleleri arasında bulunan ve 9 metre derinliğindeki göleti, 6 metre boyunca uzanan yüksekliği ile Karaoluk mahallesindeki Çiseli Şelalesi, Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi arasında yerini almaktadır. Yine Ordu Karaoluk (Sarısay) Şelalesi ve Ordu Ohtamış Şelalesi de görkemli ormanların içinde yuvarlanarak görsel bir şölen sunmakta ve izleyenlerini Ordu’nun doğal güzellikleri arasında büyüleyici bir seyre daldırmaktadır.

Ordu dereleri ve şelalelerinden sonra Ordu’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yemyeşil yaylalar yer almaktadır. Her mevsimi ayrı güzelliklere sahip olan Ordu yaylalarından Kabadüz ilçesi sınırları içindeki 1.850 rakımdaki Ordu Çambaşı Yaylası, yaz aylarında dahi kar görülebilen bir doğa hazinesidir. Bu yayla, yılın 12 ayı ulaşılabilen, bakkalı, çarşısı, pazarı, restoranları ve otelleri ile oldukça canlı bir yapıya sahiptir. Yemyeşil çimlerinde dolaşan yılkı atları, buz gibi derelerini süsleyen alabalıklar, yaylada otlayan kuzuların her birisi Ordu Çambaşı Yaylası’nı tanımlayan doğal güzelliklerdir. Bu yaylada doğa, kış aylarında bembeyaz örtüsünü giyinmekte, kayak merkezinin canlılığı ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Kayak yapmayanlar için bile eşsiz bir huzur kaynağı oluşturan Ordu Çambaşı Yaylası, Türkiye’nin en güzel yaylaları arasında yerini almaktadır.

Ordu gezilecek yerler listesine, Ordu Aybastı ilçesi yakınlarında bulunan, 1.500 metre rakımlı Ordu Perşembe Yaylası mutlaka eklenmelidir. Menderesleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bu yayla, tam anlamıyla bir dünya harikasıdır. Yapılaşmanın olmadığı, çalının dahi bulunmadığı, pürüzsüz güzellikteki yemyeşil tepeleri ve vadi yatağında kilometrelerce uzanan menderesleri ile göz kamaştıran Perşembe Yaylası, Ordu’nun doğal güzellikleri arasında yerini almaktadır.

Son olarak Ordu’nun kartpostalı niteliğindeki Ulugöl’ü sizlerle paylaşmakta fayda görmekteyiz. Denizden 1.200 metre kadar yüksekliğe sahip Ulugöl, yaklaşık olarak 16 metre derinliğindedir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Ordu Ulugöl Tabiat Parkı aileniz ve sevdikleriniz ile ziyaret edebileceğiniz Ordu doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Ordu’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Ulugöl Tabiat Parkı’nı görmeden gitmemenizi tavsiye etmekteyiz.