Ordu gezilecek yerler listesi içerisinde Ordu tarihi yerleri geniş bir yer kaplamaktadır.
Bu şehri sadece tarihi yapılarını görmek, şehrin havasına sinen tarihi kokuları hissetmek için bile ziyaret edebilirsiniz.

Perşembe ilçesine bağlı, adeta denize açılan Yason Burnu’nda gün doğumunu belki de hiç görmediğiniz kadar ihtişamlı birşekilde izleyebilir, Ordu Yason Kilisesi’ni gezebilir, şehrin yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz otantik mekânlarında oturabilir, kampçıların ve gezginlerin uğrak noktasında kamp yapıp, el değmemiş kıyılarında muhteşem gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz.

Yason Burnu’nu ziyaret ettiğinizde veya ziyaretinizden önce Yason Burnu’nun ismini aldığı, sizi çok farklı yerlere götürecek Argonotlar ve Altın Postlu Koç hikâyesini okumanızı da, Ordu tarihi yerler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız adına şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Ordu gezilecek yerler arasında şehrin merkezinde bulunan ve deniz kenarına inşa edilmiş olan Taşbaşı Kilisesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1853 yılında bölgede yaşayan Ortodoks
Hıristiyanlar tarafından inşa edilen bu kilise, yıllarca cezaevi olarak da kullanılmıştır. Şimdilerde ise kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

Ordu tarihi yerleri arasında öne çıkan Taşbaşı Kilisesi’ne giderken Arnavut kaldırımlarından, tarihin birer fotoğrafı gibi duran Ermeni evlerinin önünden geçmekten, denizle tarihin iç içe geçtiği yollarda yürümekten büyük bir keyif alacağınıza eminiz. Bu nedenle Ordu’da görülmesi gereken yerler listenize rota olarak mutlaka Ordu Taşbaşı Kilisesi’ni de eklemelisiniz.

Ordu Kurul Kalesi, Giresun ve Ordu’nun her yerine hakim olabilmek için
VI. Mithridates zamanında kullanılmıştır. VI. Mithridates, küçük yaşında öz annesinin kendisini zehirlemek istemesinden dolayı çeşitli zehirler geliştirip her gün az miktarlarda içerek bağışıklığını güçlendirmiş ve tıbba yaptığı katkılarından dolayı tıp terminolojisine Mitridatizmolarak
olarak geçmeyi başarmıştır. Oğlunun ona karşı ayaklanmasıyla başlayan süreçte taht oyunlarından oldukça yorulmuştur. Mitridatizmolarak, zehire karşı bağışıklığını güçlendirdiği için zehirlenerek ölmediğinden dolayı kendisini, yaverine öldürtmüştür. Aslında böyle trajik bir olayın tarihte büyük Roma İmparatorluğu’na karşı uzun yıllar, dimdik ayakta durarak direnen bir kralın başına gelmesi oldukça üzücüdür.

Kibele Heykeli, Pontus Rum Devleti’ne ve Romalılara ait birçok kalıntının bulunduğu, Ordu tarihi yerleri arasında yer alan Kurul Kalesi, sadece hikâyesi için bile görülmeye değerdir.

Kurul Kalesi, ihtişamlı bir manzaranın tam kenarına kurulmuştur. Günümüzde ışıklandırılmış piknik alanları, yürüyüş parkurları, oturma grupları ve seyir teraslarından Karadeniz’i en mükemmel şekilde gözleyebilmeye imkân tanıyan bu kale, Ordu gezilecek yerler arasında en öncelikli olarak ziyaret edilmesi gereken rotalardan bir tanesidir.