Açıklama

Ordu’nun en sevilen ilçelerinden olan Perşembe, Karadeniz sahil şeridinde Ordu-Samsun Kara Yolu üzerindedir. İlçe, doğal Vona liman koyunda, Kordon Tepesi eteğinde kurulmuştur, Ordu il merkezine uzaklığı 13 km’dir.

Fazla yüksek olmayan tepelerin derin ve dik vadilerle birbirinden ayrıldığı Perşembe’de tepeler kıyıya dik bir şekilde inerek zaten girintili çıkıntılı olan sahilde ufak koylar meydana getirmiştir. Perşembe topraklarının iki önemli kara çıkıntısı vardır. Bunlardan kuzeydeki uzun kara parçası Yason Burnu, diğeri ise derin ve dik bir koyun üzerindeki Çam Burnu’dur. Bu kara parçaları Perşembe limanını karayel rüzgârlarından korumaktadır. Ilıman bir iklime sahip bulunan Perşembe ilçesi bitki örtüsü bakımından çok zengin bir bölgedir.

Tarihte “Vona” adıyla anılan yerleşimin, MÖ 8. yüzyılda Yunanlar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Perşembe, gittikçe hızlanan günümüz dünyasında sakin bir limandır. Masmavi, tertemiz havası ve bereketli denizi, yemyeşil topraklarıyla yaşayan bir tablo gibidir. Sakin şehir Perşembe, 2012 yılında dünya çapında prestijli bir unvan olan ‘’Cittaslow-Sakin Şehir Belgesi”ni almaya hak kazanmıştır.

Balık, ilçenin olmazsa olmazıdır. Kıyı şeridi boyunca restoranlar taptaze sunumlarıyla hizmetinizdedir.

İlçede görünmesi gereken en önemli yerler; Hoynat Adası, Yason Kilisesi, Yason Burnu,Belice, Çeşmeönü, Medreseönü, Mersin, Kurşunçal Şelalesi, Hacılar Çiseli Şelalesi, Boğazcık Mağarası ve Çaka Plajı olarak sıralanabilir. Perşembe ceviz helvasını ise tatmadan eve dönmemek gerekir.

CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR) İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir. Perşembe ilçemiz de bu birliğin üyesidir.

Fotoğraflar