Açıklama

Yason Burnu, Perşembe ilçesi Çaytepe Mahallesi sınırları içinde yer alır. Perşembe ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Yason Burnu, denize uzanan küçük bir yarımada şeklindedir. Yılda 320 gün, Güneş’in doğuş ve batışını seyir imkânı verir. Ayrıca, yarımadanın kıyıları adeta deniz kabukları ile süslenmiştir. Buradan Ünye Burnu görülebilir. Yarımadanın 300 metre batısında bir de Yalancı Yason (Sülü Burnu) olarak anılan bölge de oldukça göz alıcı bir kıyı şeridine sahiptir. Bugünkü kalıntılarından, tarihte bu bölgede büyük bir kasabanın kurulduğu anlaşılmaktadır. Birinci derece arkeolojik, ikinci derece doğal sit alanı olarak korumaya alınmıştır. Bu alanda yer alan kilise ise bahçe duvarı kalıntısıyla birlikte halen ayaktadır. Bunun yanı sıra sahil şeridi boyunca uzanan duvar kalıntılarından bazı kısımlar, antik liman ve balık üretme havuzları, birer arkeolojik değer olarak günümüze kadar gelmiştir.

Yason Burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. MS 3. yüzyılda Hıristiyanların Giresun`da İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buradaki kiliseye gelerek “Işıklar Bayramı” kutlamalarına katıldıkları bilinir. Yason Burnu üzerindeki Rum Kilisesi yüzlerce yıl önce yıkılmış olan eski bir kilisenin üzerine Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Kapısındaki 1866 tarihinin yapılış/onarım tarihi olduğu tahmin edilen bu kilise, Karadeniz Bölgesinde deniz kenarında yer alan tek kilisedir.

Yason Burnu’nu bu denli önemli kılan nedenlerden biri de meşhur Argonot Efsanesi’nin bu bölgede geçmesidir. Efsanede; Altın postu aramak için Karadeniz’e gelen Argonotlardaki Yason isimli kahramanın burada karaya çıktığı söylenir. Bu sebeple buruna Yason adı verilmiştir. Turistler çoğunlukla su sporları ve dalgıçlık için bu yeri tercih etmektedir.

Popüler Özellikler

Fotoğraflar