Ordu mutfak kültürü, yörenin coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir. Ordu mutfağında, balık ve sebze yemekleri, turşu kavurmaları, doğada kendiliğinden yetişen yöreye özgü bitkilerden yapılan yemekler, hamur işleri ve özellikle fındıkla yapılan tatlılar oldukça yaygındır. Bu kültür, dünya yemekleri ile sentezlenmiştir ve tüm Ordu restoranları tarafından lezzetli yemekler halinde yerli ve yabancı turistler başta olmak üzere herkese sunulmaktadır. Ordu’nun meşhur yemekleri, Ordu restoranları ve köy sofralarında misafirlerini beklemektedir.

Ordu’da yemekyenilecek yerlerin her birisi, farklı damak tatlarına hitap etmektedir. Bu nedenle şehre gelen turistler için kendi damak tatlarını yakalayan lezzetleri bulabilmek oldukça kolaydır. Ordu’da ne yenir? diye soranlar için belirtmek gerekir ki Ordu mutfağı denilince akıllar ilk olarak Karalahana (Pancar) gelmektedir. Karalahana (Pancar) Ordu mutfağının adeta baş tacıdır. Ordu mutfağının baş tacı olan Karalahana’ın çorbasından dolmasına, diblesinden döşemesine kadar birçok yemek çeşidi yapılmaktadır. Ordu yemekleri içerisindeki pancar çorbası da keza her Ordu restoranı içerisinde bulabileceğiniz yöresel lezzetler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Melocan bitkisinden yapılan kavurmayı da mutlaka tatmanızı tavsiye etmekteyiz.

Ordu restoran ve kafeleri, şehrin tarihi yerlerine yakın olarak konumlandığı için yerli ve yabancı turistler, hem yaylalarda hem de Ordu restaurantları içerisinde yemek yiyebilmektedir. Doyulmaz manzaralarıyla kaliteli hizmet veren şık ve nezih mekânlar, sıcacık Ordu yemekleri ile misafirlerini karşılamakta ve makul ücretlerle bereketli sofralara davet etmektedir.

Restaurant Önerileri

Yerel lezzetler ve dünya mutfağından örnekler.