Karadeniz sofraları birbirinden çeşitli lezzetleriyle bilinmektedir. Ancak Ordu yöresel
yemekleri, bölgedeki diğer yemeklerden malzemeyi kullanış şekli, pişirilme yöntemleri ile
ayrılmakta ve Ordu yemekleri, bölgedeki tüm lezzetlere nazaran daha üst seviyelerde
bulunmaktadır.

Her ne kadar başka şehirlerde tatmış olsanız da Ordu Pidesi, pişirilme yöntemleri ve kullanılan doğal malzemeler ile diğer tüm pidelerden ayrılmakta ve harika bir lezzeti damak tatlarına uygun bir biçimde sunmaktadır. Ordu Pidesi için aynı zamanda Ordu Yağlısı da denilmektedir. Bu özel pidenin üstü açık ve üstü kapalı olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Ordu yöresel yemekleri arasında ilk sırada gelen Ordu Pidesi’ni diğer pidelerden ayıran tabii ki de pişirilirken kullanılan etler, tereyağı, peynir ve Karadeniz yaylalarında doğal ortamda beslenen hayvanlardan elde edilen ürünlerdir. Pideler, her damak tadına göre kuşbaşılı, kıymalı, kaşarlı kıymalı, karışık sucuklu olarak çeşitlendirilmiştir. Türkiye’de Karadeniz Pidesi yapan birçok yer bulunmaktadır ancak Ordu yöresel yemekleri arasında lezzetiyle tanınan Ordu Pidesi’ni mutlaka ana vatanında tatmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Ordu yöresel lezzetleri arasında öne çıkan bir diğer yemek de meşhur Ordu Tostu’dur. Hemen herkesin evinde kahvaltılık ya da ara öğün olarak yapıp tüketebildiği tosttan farklı olarak kullanılan malzemesi, doğal ürünleri, kocaman ekmeği ile bu tost, tam anlamıyla damak tadınızın doruklarına ulaşmanız için yapılmaktadır. Ordu’daki taş fırınlarda büyük boyutlarda üretilen tost ekmeği, tadımlık olmayan ve doyumluk olan özel bir ekmek türüdür.

Ordu yemekleri arasında özel baharatlarla ve yine özel tekniklerle yapılmış Ezme Sucuk da Ordu’da mutlaka yenilmesi gereken yemekler arasında öne çıkmaktadır. Bu sucuğun en önemli özelliği, bilinen diğer sucukların aksine kesilmemesi ve ekmeğe sürülmesidir. Ezme Sucuk’un özel fırın ekmeğe sürülerek yenilmesini ve bu lezzetin keşfedilmesini tavsiye etmekteyiz. Ezme Sucuk, Ordu Tostu’nun en önemli maddelerinden bir tanesidir. Sucuk sürüldükten sonra Ordu’ya özgü kaşar peyniri ile süsleyen tost, harika lezzetleri bir arada sunmaktadır. Özellikle Ordu Altınordu’da oldukça yaygın olan bu tostun börek gibi kesilip üzerine ketçap mayonez dökülerek yenmesi tavsiye edilmektedir.

Karadeniz yemekleri denildiğinde akla gelen yemeklerden bir tanesi de Karalahana (Pancar) Çorbası’dır. Sağlık deposu olarak bilinen bu çorba, şehirden şehre farklılık göstermektedir. Ordu yemekleri arasında bulunan ve neredeyse her evde günlük olarak yapılan bu özel yemeğin en önemli özelliği, aklınıza bile gelmeyecek baklagilleri ve yeşillikleri bir araya getirip enfes bir lezzete dönüştürmesidir. Karalahana, buğday, mısır yarması, mısır, barbunya, mısır unu, havuç, soğan, sarımsak ile yapılan bu çorba, sağlık deposu olarak bilinmesinin hakkını açık bir şekilde vermektedir. Soğuk kış günlerinde içleri ısıtan Karalahana Çorbası, Karadeniz usulü yapılan özel mısır ekmeği ile muhteşem bir uyum içerisinde olacağından bu iki lezzetin bir arada yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Son olarak Ordu yöresel yemekleri arasında yerini alan tabii ki Karadeniz’in vazgeçilmezi Hamsi’dir. Karadeniz insanları için ayrı bir yeri olan bu balık türünün kızartması, köftesi, buğlaması, pilavı ve hatta turşusu dahi yapılmaktadır. Karadeniz’de doğal olarak, taze bir şekilde tüketilen Hamsi’yi mutlaka tatmalı ve özellikle Ordu Hamsi Pilavı’nın lezzetini keşfetmelisiniz. Hamsi Pilavı, hamsi, pirinç, soğan, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve baharatla birlikte pişirilerek, yiyenlere harika bir lezzet şöleni yaşatmaktadır.